top of page
  • תמונת הסופר/תdvdnar

החשד נגד שמעוני: כספי שוחד שימשו דמי שתיקה על עבירות מיןראש עירית אשקלון אחיו ומקורבו נעצרו לצד יזם נדל"ן בולט בעיר. אחד החשדות הוא כי כספי שוחד שקיבל ראש העיר נועדו למימון "הסכם דמי השתיקה" שערך עם עובדת אשר היתה בעבר תחת מרותו בחברת "אתרים" של משרד התיירות ועיריית תל אביב, ועבור מתלוננות נוספות 

ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני חשוד בעבירות מין, בקבלת שוחד, במרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. יחד איתו נעצרו אחיו עופר שמעוני; מקורבו ואיש אמונו,משה פונטי ומנהל אגף שירות בעיריה, דניאל עמנואל החשודים בתיווך לשוחד.


כמו כן נעצר יואל דוידי, יזם נדל"ן בולט בעיר הבונה פרויקטים מסחריים, מרכזי קניות ומרכזי משרדים וגם פרויקטים למגורים. לפי החשד הנחקר על ידי חוקרי יאח"הלהב 433,ראש העיר שמעוני קידם את ענייניהם של דוידי ויזמים נוספים בעיר, בתמורה לשוחד כספי בסדר גודל של מאות אלפי שקלים.


שמעוני נחקר גם בחשד לתקיפה מינית של מספר נשים בעבירות בעלות דרגה חומרה שונות – מעבירת אינוס לבעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה, למעשה מגונה והטרדה מינית.

בשנה האחרונה העיר אשקלון רחשה וגעשה בנסיבות הפרשה, דיונים סוערים במועצת העיר עם הטחת האשמות הדדית לצד פרסומים מגמתיים במקומונים. השיא היה לפני כחצי שנה, עת פרסם הכתב אלמוג בוקר מערוץ 10 כתבה מצולמת שבה נטען כי ראש העיר שילם חצי מיליון שקל "דמי שתיקה" בהסכם חשאי לעובדת אשר עבדה תחתיו כאשר היה מנכ"ל חברת פיתוח התיירות בתל אביב "אתרים". באותו פרסום נטען כי שמעוני העביר לאשה כספים במזומן כדי "לקבור" טענה לפגיעה מינית.


לפי המשטרה כעת, אותה אישה איננה המתלוננת היחידה, ונטען כי שמעוני חתם על "הסכם שתיקה" עם מספר נשים נוספות שעבדו תחת מרותו, הכל כדי שלא יתלוננו נגדו. לפי נציגי יאח"ה בבית המשפט, רפ"ק אלישע קוגן ורפ"ק שירי דוידזון, בין הפרשות השונות הקשורות לשמעוני התקיים ממשק כספי שהם חוקרים אותו ועל פיו, "קבלנים ובעלי אינטרסים אשר שילמו לו שוחד מימנו בעצם את דמי השתיקה שהוא שילם עבור עבירות המין המיוחסות לו".

מדברים שאמר בבית המשפט הסנגורו של שמעוני, עו"ד ירון לונדון, עולה כי לגרסתו מערכת היחסים שמרשו היה נתון בה אכן היתה "מעבר למערכת יחסים במקום עבודה", אך כאשר הוא ייתן את ההסברים יתברר כי הוא לא עבר עבירות מין, ולא עבירות שוחד.


לפי גורם המקורב לפרשה, ההיכרות בין שמעוני לבין מתלוננת אחת שקיבלה לכאורה "דמי שתיקה", החלה על רקע פעילותם המשותפת במפלגת "קדימה" (שמעוני היה ראש מחנה ציפי לבני באשקלון). היחסים בינהם התקיימו לפני שנוצרו ביניהם יחסי מרות, אבל בשלב מאוחר יותר היא הובאה על ידי שמעוני לחברת "אתרים".


גורם אחר מעריך כי למשטרה אין עותק של "הסכם השתיקה", מאחר והסכמים מהסוג הזה מוחזקים בדרך כלל בעותק יחיד בכספת של נאמן, אך סביר כי בידי החוקרים קיים מכתב הדרישה או האיום בתביעה כספית שהמתלוננת הפנתה אליו. מכל מקום, לדברי אותו גורם, "הסכמי שתיקה", כפי שהוכח גם במקרה של הח"כ לשעבר מאיר שטרית, אינם דרך יעילה "לסגור ענינים", והם גם לא מחייבים ברמה המשפטית.

מקורבים ומאעכרים

יואל דוידי, יזם נדל"ן בולט בעיר, בעל המתחם המסחרי "דוידי סנטר", חשוד שנתן שוחד לראש העיר לקידום פרויקטים, באמצעות התקשרות פיקטיבית עם אחיו עופר שמעוני, העוסק בתיווך. המשטרה חוקרת עסקה במסגרתה שולמו לעופר שמעוני, לטענתו בצוותא עם חברת רימקס, כ-150 אלף שקל מקדמה עבור פרסום לשיווק אחד הפרויקטים של דוידי. לטענת הסנגור של דוידי, עו"ד שרון וקנין, מדובר בהתקשרות גלויה בתשלום שניתן בהמחאות כנגד חשבוניות – מהלך שאין כל הגיון שיסווה תשלום של שוחד. נציגי המשטרה טוענים מנגד, שזוהי בדיוק פעולת ההלבנה של הכספים אשר נועדו לקידום מהלכים בלשכת ראש העיר.


לגרסת דוידי אין שחר ל"קונספירציה" – עופר שמעוני עבד איתו שנים לפני שאיתמר שמעוני התמנה לראש עיר, וגם העבודה מול האח כיום אינה סוללת עבורו את הדרך – להיפך, הוא טוען כי העיריה מערימה עליו קשיים. גם סנגורו של המתווך שמעוני, עו"ד זיו מילר, טוען כי "אין שום ניסיון להסתיר פעולה שביצע עם יתר החשודים וכל פעולה מגובה בהסכם וחשבונית מס כדין".


מי שחשוד בתיווך בין ראש העיר לקבלנים נוספים, ושימש לטענת המשטרה כ"מאעכר" וכ"מגייס כספי שוחד" הוא משה פונטי, חבר קרוב של איתמר שמעוני שהיה גם מראשי מטה הבחירות שלו בקמפיין לפני שלוש שנים, וליווה אותו לכל אורך הקדנציה של שמעוני בחברת אתרים. לדברי הסנגור של פונטי, עו"ד עמיר ג'ורג'י, "לא ברור מבקשת המעצר ממי הוא לכאורה לקח שוחד ולמי נתן. החשדות הם בשלב ראשוני מאוד, והמעצרים נראים כמו נסיון הפעלת לחץ על שמעוני דרך סביבתו הקרובה".


עו"ד שרון ועקנין

החשוד החמישי שנעצר אתמול בפרשה הוא דניאל עמנואל, אשר נשוי לאחיינית של ראש העיר, ומאז בחירת שמעוני לפני כשנתיים הוא מונה למנהל אגף השירות בעיריית אשקלון. סנגוריו, עו"ד דוד נרודצקי ועו"ד רוני יאיר, ציינו כי הוא גמלאי של צה"ל, שניגש למכרז בצורה חוקית, ולדבריהם שמעוני לא היה מעורב בהליכי המינוי. עמנואל חשוד גם הוא במתן ותיווך לשוחד עבור שמעוני. סנגוריו טוענים כי הוא העביר לו כספים כבן משפחה בלבד.

השופט מנחם מזרחי הבהיר כי לפי החומר שהובא לעיונו כבר בשבוע שעבר עם הוצאת הצווים הראשונים במהלך החקירה הסמויה, הוא מתרשם שיש בידי המשטרה עדויות וראיות נוספות אשר מצדיקות את המשך החקירה, והאריך את מעצרם של כל החשודים לצורך מיצוי החקירה עד יום שלישי הבא. מעצרו של עמנואל הוארך רק עד יום חמישי.

18 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page